Tap Tap to Zoom
- Bipod Leg Material:
- Hard Rubber
- Height Range:
- 13.5 - 27 in
- Weight:
- 22 oz
- Finish:
- Permodized Kryptek Highlander
- Quantity:
- 1
- Color:
- Kryptek Highlander
Code: 2H-B0-HB1327-S-25C-CAMO
MPN: S-25C Camo
UPC: 051156113120
Product Info for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
The Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 28% Off!![]()
Purchase your new Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod:
| Manufacturer: | Harris Engineering |
| Bipod Leg Material: | Hard Rubber |
| Height Range: | 13.5 - 27 in |
| Fabric/Material: | Steel/Alloy |
| Weight: | 22 oz |
| Finish: | Permodized Kryptek Highlander |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Kryptek Highlander |
| Size: | 13.5 - 27 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
- Three-piece smooth leg construction
- Swivels (tilts) to compensate for uneven terrain.
- Attaches to the Sling Swivel Stud
- For Sitting Position
- Tallest of the bipods, useful in snow and grass
- May be better suited for the very tall
- Has a built-in sling swivel stud to attach the sling
Package Contents:
- Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod