Tap Tap to Zoom
Code: 4PY-KN1-HBBLBK01DE-LBK-01DE
MPN: LBK-01 DE
UPC: 871373560459
The Halfbreed Blades Halfbreed 5.75 in Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 12% Off!![]()
Purchase your new Halfbreed Blades Halfbreed 5.75 in Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
11.25" (28.58cm) overall. 5.75" (14.61cm) Teflon coated K110 tool steel blade. Black G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Bow drill on both sides of the handle. Crusher pommel with fire starter. Dark earth blade. Black Kydex MOLLE compatible belt sheath. Boxed.
| Manufacturer: | Halfbreed Blades |
| Blade Length: | 5.75 in |
| Overall Length: | 11.25 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 3.52 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Black |
| Length: | 28.58 cm |