Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Key-Lock
- Height:
- 8 in
- Width:
- 11 in
- Depth/Thickness:
- 2 in
- Condition:
- New
Code: UB-GF-GVMICROVAULT-MV500-STD-EE
MPN: MV500STD
UPC: 751077123061
Product Info for GunVault Microvault Portable Pistol Safe
The GunVault Microvault Portable Pistol Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 37% Off!![]()
Purchase your new GunVault Microvault Portable Pistol Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The GunVault MV500 Microvault Pistol Safe is a portable safe that keeps your firearms or valuables secure and yet accessible when needed. Featuring a unique, notebook-style design, these portable Gun Safes from GunVault allow you to take your handgun or valuables with you anywhere you go. Incredibly compact and lightweight, the GunVault MV500 Microvault Lightweight Pistol Case allows you to mount your safe in a variety of places. With a built-in computer that locks after repeated invalid keypad entries you can limit access to your GunVault MV500 Microvault Keypad Pistol Safe.
Specifications for GunVault Microvault Portable Pistol Safe:
| Manufacturer: | GunVault |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Heavy-Gauge Steel |
| Lock Type: | Key-Lock |
| Fire Resistant: | No |
| Height: | 8 in |
| Width: | 11 in |
| Depth/Thickness: | 2 in |
| Weight: | 4 lb |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 2.5 x 8.5 x 11 in |
| Interior: | Soft Foam |
| Blade Material: | Steel |
Features of GunVault Microvault Portable Pistol Safe MV500STD:
- Protective foam-lined interior.
- High-strength lock mechanism performs reliably time after time.
- 20-gauge steel construction.
- Precise fittings are virtually impossible to pry open with hand tools.
- Built-in computer blocks access after repeated invalid keypad entries (Digital models only).
- Compatible with included high-strength steel security cable.
- Patented No-Eyes Keypad allows for quick access.
- Conveniently located keypad is easy to use.
- Mounts almost anywhere.
- Four pre-drilled holes on bottom of vault.
- LED Low Battery Warning.
- Backup Override Key.
- 1 Year Limited Warranty.
Package Contents:
- GunVault Microvault Handgun Security Safe MV500STD
- Cable
- Backup Key