Tap Tap to Zoom
- Length:
- 14 in
- Color:
- Black/Black
- Condition:
- New
Code: 10-BP8-PSBP-BP-GDP2-BK
MPN: BP-GDP2-BK
UPC: 804879524106
Product Info for Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack
The Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 45% Off!![]()
Purchase your new Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
To keep all of your valuables safe when you're on the go, make sure you never leave the house without your Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Pack. With enhanced comfort padding that supports your back and shoulders, these created by Guard Dog Security provides all day comfort, durability, and longevity when you're carrying heavy books or necessary accessories. With over 20 panels for organizing and storing your things, the Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Bag ensures that you always know where your gear is when you need it most. Lightweight and comfortable, you're ready to get up and go with the Guard Dog Security ProShield 2 Backpack.
Specifications for Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack:
| Manufacturer: | Guard Dog Security |
| Pack Volume: | 37.36 liters |
| Length: | 14 in |
| Color: | Black/Black |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 3.15 lb |
| Condition: | New |
| Pack Application: | Protection |
| Pack Loading: | Top |
| Pack Type: | Backpack |
| Hydration Compatible: | No |
| Depth/Thickness: | 11 in |
| Width: | 11 in |
| Height: | 20.5 in |
| Age Group: | Adults |
Features of Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack:
- Level IIIA protection: Tested in accordance with NIJ-STD-0108.01 standards for protection against 9mm and .44 magnum rounds. Gel padded comfort: Gel-padded shoulder straps and back allow for enhanced comfort and all-day wear. Extra large storage: With bottle pockets on each side and a large primary compartment, store all your essentials and even your nice-to-haves. Shoulder strap phone holder: A convenient elastic pocket is included on the shoulder strap to store your phone right where you'd need it. Lightweight: Weighs less than four pounds and only ounces more than a non-armored backpack. Double-reinforced handle: The backpack handle is double-reinforced to ensure your backpack is easily portable without breaking, even when you've loaded it to the max. Built-in auxiliary port: A built-in aux port allows you to connect multimedia devices on the inside, and connect your headphones on the outside. Extra large laptop/tablet sleeve: A built-in laptop/tablet sleeve allows you to safely and conveniently transport your devices with reinforced padding.
Package Content:
- Guard Dog Security ProShield 2 Bulletproof Backpack