Tap Tap to Zoom
The Grey Ghost Gear Magnetic Weapons Catch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $7.60 Off!![]()
Purchase your new Grey Ghost Gear Magnetic Weapons Catch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Magnetic Weapons Catch is designed to add quick retention of metallic gear without the need for straps, buttons, or even eye contact. Slinging a weapon over your shoulder while wearing a plate carrier or battle belt? The rare earth magnet encased in the catch will attract the ferrous parts (steel) ensuring it remains in the correct position and is ready for rapid deployment. The same goes for pry bars, batons, multitools, and even most pistol magazines. Made of Laminate and attaches to any MOLLE/PALS style webbing with the included MALICE CLIPS.
| Manufacturer: | Grey Ghost Gear |
| Fabric/Material: | 500D Cordura Nylon |
| Length: | 2.25 in |
| Height: | 6 in |
| Condition: | New |
| Depth/Thickness: | 0.25 in |
| Weight: | 1.5 oz |
| Attachment Type: | MOLLE/PALS |
| Package Type: | Box |