Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Gregory Alpaca 50L Camp Box
The Gregory Alpaca 50L Camp Box is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Gregory Alpaca 50L Camp Box from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Simplify your camping experience and stay organized with the Alpaca Camp Box. Designed for pantry essentials, it offers ample space for tall items like paper towels or a bottle of whiskey. The stacking design lets you channel your inner packing prostack multiple boxes for that satisfying Type A organization. Plus, the innovative combo hinge/latch lid allows you to access your gear from either side, making it easy to reach what you need, no matter how the box is packed.
Specifications for Gregory Alpaca 50L Camp Box:
| Manufacturer: | Gregory |
| Length: | 17.3 in |
| Width: | 19.9 in |
| Fabric/Material: | Recycled Polypropylene |
| Pack Volume: | 50 liters |
| Size: | One Size |
| Weight: | 5.71 lb |
| Height: | 15.2 in |
| Body Material: | Polycarbonate |
| Pack Application: | Camping |
| Water Resistance Level: | IP65 |
Features of Gregory Alpaca 50L Camp Box
- Clearview Lid designed with a gasket seal for waterproof and dustproof protection
- IP 65 rated to be waterproof and dustproof by passing a water jet test when sprayed from any angle
- Removable lid with combination hinge/latch design that allows the lid to be opened from either side
- Deep molded bottom designed to fit taller camp items like bottles or paper towels
- Molded side grab handle designed to carry heavy loads
- Stacking design allows for multiple boxes to stack cleanly
- Transparent Polycarbonate lid can handle high impacts to protect valuable gear
- Top lid designed to channel water and drain off lid
- Bottom built from 50% recycled material and lid and latches made from polycarbonate
- Designed to be configured with Alpaca Kitchen Case for additional organization (not included)
- Designed to last, and backed by Gregory's lifetime warranty
Package Contents:
- Gregory Alpaca 50L Camp Box