Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars
The GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to $20.00 Off!![]()
Purchase your new GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With the ZOOMR 8x42 you carry a companion that combines brilliant sharpness of detail and a compact design in a lightweight glass fibre reinforced plastic housing with a large field of view. This means that the object always remains in view, even during strong movements. The ZOOMR 8x42 comes with a unique scope of accessories: The CLOSR smartphone adapter seamlessly connects the analog magnification of your binoculars to the digital world of your smartphone, so you can effortlessly capture and share stunning images and videos. With the specially designed PORTR strap with easy click closure, your ZOOMR 8x42 is always at hand. The high-quality carrying case made of robust fabric as well as the indispensable protective caps keep your ZOOMR 8x42 safe and in top condition. The optimized cleaning cloth with clever carabiner lets you effortlessly keep your binoculars clean and clear. Thanks to a zoom factor of 8x, you can bring distant details 8x closer to you on your travels, during sports or when observing nature. So a distance of 100 meters quickly becomes 12.5 meters - convinced. Then all you have to do now is choose between the Oak Green or Phantom Black colour.
Specifications for GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | GoView |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 124 m to Infinity |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Close Focus: | 3 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Length: | 142.5 mm |
| Weight: | 590 g |
| Fabric/Material: | Plastic/Glass |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 131.6 mm |
Features of GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Glassfiber reinforced plastic GFRP housing
- Robust and high quality
- Nitrogen filling (antifog)
- Diopter adjustment and spacer made of aluminum
- Short Hinge Design for maximum ergonomics
- Light weight optimized by latest manufacturing technologies and materials
- Optimized optics for large field of view and exit pupil
- Fully MultiCoated lens coating
Package Contents:
- GoView ZOOMR 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Quick detach laynard
- Smartphone adapter
- Carrying case