Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars
The GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 10% Off!![]()
Purchase your new GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ZOOMR 10x42 is designed for the discerning nature lover who wants to see their world in sharp focus in difficult lighting conditions. It comes with a unique scope of accessories: The CLOSR smartphone adapter seamlessly connects the analog magnification of your binoculars to the digital world of your smartphone, so you can effortlessly capture and share stunning images and videos. With the specially designed PORTR strap with easy click closure, your ZOOMR 10x42 is always at hand. The high-quality carrying case made of robust fabric as well as the indispensable protective caps keep your ZOOMR 10x42 safe and in top condition. The optimized cleaning cloth with clever carabiner lets you effortlessly keep your binoculars clean and clear. The glass fibre-reinforced plastic housing has a 10x magnification which, in combination with the large lens diameter, allows you to see even the smallest details in brilliant colours at the greatest distance. Speaking of colours: our ZOOMR 10x42 is available in the cool colours Oak Green and Phantom Black.
Specifications for GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | GoView |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 106 m to Infinity |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20 |
| Close Focus: | 3 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Length: | 142.5 mm |
| Weight: | 1.25 lb |
| Fabric/Material: | Plastic/Glass |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 132 mm |
Features of GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Glassfiber reinforced plastic GFRP housing
- Robust and high quality
- Nitrogen filling (antifog)
- Diopter adjustment and spacer made of aluminum
- Short Hinge Design for maximum ergonomics
- Light weight optimized by latest manufacturing technologies and materials
- Optimized optics for large field of view and exit pupil
- Fully MultiCoated lens coating
Package Contents:
- GoView ZOOMR 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Quick detach laynard
- Smartphone adapter
- Carrying case