Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars
The GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 13% Off!![]()
Purchase your new GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The compact ZOOMR 10x34 makes it easy for you to enter the world of nature observation. The main reason for its lightness is its resistant magnesium housing, which contains lenses that provide a perfect zoom and particularly brilliant colours. Enhance your viewing experience with the unique accessory pack included with every ZOOMR 10x34. The CLOSR smartphone adapter seamlessly connects the analog magnification of your binoculars to the digital world of your smartphone, so you can effortlessly capture and share stunning images and videos. With the specially designed PORTR strap with easy click closure, your ZOOMR 10x34 is always at hand. The high-quality carrying case with a stylish leather look as well as the indispensable protective caps keep your ZOOMR 10x34 safe and in top condition. The optimized cleaning cloth with clever carabiner lets you effortlessly keep your binoculars clean and clear. The 10x magnification means that you can see an object 100 meters away as if it were only 10 meters away. So you never have to miss an exciting detail in the distance again. The modern design of the ZOOMR 10x34 comes in five trendy colours.
Specifications for GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | GoView |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Field of View, Linear: | 105 m to Infinity |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.4 |
| Close Focus: | 3 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Length: | 128,11 mm, 128,10 mm, 128,8 mm, 128,9 mm, 128,12 mm |
| Weight: | 492 g |
| Fabric/Material: | Plastic/Glass |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 124.8 mm |
Features of GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars
- Magnesium housing
- Robust and high quality
- Nitrogen filling (antifog)
- Diopter adjustment and spacer made of aluminum
- Short Hinge Design for maximum ergonomics
- Light weight optimized by latest manufacturing technologies and materials
- Optimized optics for large field of view and exit pupil
- Fully MultiCoated lens coating
Package Contents:
- GoView ZOOMR 10x34mm Roof Prism Binoculars
- Quick detach laynard
- Smartphone adapter
- Carrying case