Tap Tap to Zoom
Product Info for Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster
The Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Gould & Goodrich Low Profile Left Hand Belt Slide Holster is designed for the Glock 43 with a Streamlight TLR-6 Weaponlight attached. These Holsters crafted by Gould & Goodrich are molded from genuine leather for top-shelf ruggedness and a timeless aesthetic. The Gould & Goodrich Low Profile Belt Slide Concealment Holster can be placed on belts up to 1.75in wide and are incredible easily to fully conceal while carrying. Pick up the Gould & Goodrich B814 Low Profile Belt Slide Holster to carry your pistol that has a mounted weaponlight attachment.
Specifications for Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster:
| Manufacturer: | Gould & Goodrich |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.39 in |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Light/Laser Attachment: | Streamlight TLR-6 |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | Plain |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Thumb Break |
| Age Group: | Adults |
| Holster Finish: | Plain |
| Fabric/Material: | Leather |
Features of Gould & Goodrich Low-Profile Belt Slide Holster for Glock
- Molded and unsurpassed quality.
- Place on belt up to 1-3/4 in.
- Gold Line - The finest genuine leather holsters in the world.
Package Contents:
- Gould & Goodrich Low-Profile Slide OWB Belt Holster