Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 29.5 in
- Width:
- 13.5 in
- Size:
- One Size
Code: 5YM-BG-129A1B1F-FGB01
MPN: FGB01
UPC: 666593000621
Product Info for GoDark Faraday MAS Generator Bag
The GoDark Faraday MAS Generator Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $25.00 Off!![]()
Purchase your new GoDark Faraday MAS Generator Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Signal Blocking That Works
GoDark Faraday Bags protect your privacy from location tracking and your electronic devices from hacking and damage due to electrostatic discharge, solar flare, or even an electromagnetic pulse (EMP), by blocking incoming and outgoing EMF signals from your cell phones and other mobile devices between 200 MHz and 40 GHz, including GPS, Cell Phone (4G/5G), Wi-Fi and Bluetooth.
Each GoDark Bag is made with 3 layers of GoDark RF shielding fabric, which has been independently lab tested to exceed 100 dB of EMF signal attenuation and has passed the MIL-STD-188-125-2 standardized military test for High Altitude EMP shielding.
GoDark Bags are the trusted choice among law enforcement, including the FBI, US Military, preppers, security professionals, and the privacy conscious across the world.
Specifications for GoDark Faraday MAS Generator Bag:
| Manufacturer: | GoDark |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 3 layers of GoDark RF shielding |
| Length: | 29.5 in |
| Width: | 13.5 in |
| Size: | One Size |
| Internal Depth/Thickness: | 23.5 in |
| Internal Length: | 25 in |
| Internal Width: | 12 in |
Features of GoDark Faraday MAS Generator Bag
- 3 layers of shielding
- MOLLE Attachment System
- Inner liner to protect shielding
- Full wrap load distribution front and side handles
- Top heavy duty side release buckles
- Stiffening rods
- Heavy duty side release buckles
- RF welded seams
- Full wrap load distribution side straps
- Coroplast hard bottom supports 100 lbs carry capacity
- MOLLE panels on front and back to attach MAS utility bags or other accessories
Package Contents:
- GoDark Faraday MAS Generator Bag