Tap Tap to Zoom
Unfortunately Giottos 5 Section Aluminum Monopods is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Monopods yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Giottos 5 Section Aluminum Monopods is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Giottos 5 Section Aluminum Monopods from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Giottos Five Section Aluminum Monopods let you take steady photos from a variety of angles anywhere you go. This Giottos monopod uses lightweight aluminum construction and an effective Twist Lock leg adjustment system that allows you to lock and unlock the leg with one hand. Three removable "accessory legs" allow you to turn the monopod into a free-standing tripod (when screwed into the base) or as a low-profile multi-monopod (when screwed into the neck). When they're not in use, the accessory legs fit nicely in the hollow center column of the Giottos 5 Section Photography Monopod. Giottos has built this monopod with a versatile 2-way fluid head and a quick release shoe. The head allows full 180° movement of your digital camera and 90° positioning capability, making it easy to switch from portrait to landscape. The head is completely reversible, with a 3/8" thread on one side and a 1/4" thread on the other. For a tough aluminum monopod that's as versatile as it is sturdy, bring along the Giottos Aluminum Photo Monopod.
| Sections: | 5 |
| Material: | Aluminum |
| Color: | Black |
| Diameter: | 36mm (MM9780, MM9180), 32mm (MM9160) |
| Min Height: | 20.9" (MM9780), 18.9" (MM9160), 20.6" (MM9180) |
| Max Height: | 69.7" (MM9780), 61.8" (MM9160), 70.5" (MM9180) |
| Weight: | 1.4 lbs (MM9780), 1.5 lbs (MM9160), 1.6 lbs (MM9180) |
| Capacity: | 33 lbs |