Tap Tap to Zoom
Product Info for Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights
The Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 24% Off!![]()
Purchase your new Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Rock dot sight gives you improved accuracy and faster target acquisition without compromising your ability to discreetly carry your favorite pistol. Packed with industry-leading features, like shake-to-awake technology, multiple brightness levels, and adjustable windage and elevation, this RMR-patterned pistol red dot has a lens window just 15.5 mm tall that sits tight to your slide for easier carry under clothing and trouble-free deployment. This is the perfect choice for handguns, as a primary optic on your home-defense shotgun, a backup sight on a tactical rifle, or for smaller-framed pistol caliber carbines. Get big performance in a small package made by an optics brand you can trust when every shot counts.
Specifications for Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights:
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 15.5x22 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 45 mm |
| Width: | 32 mm |
| Height: | 26.4 mm |
| Weight: | 1 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights
- Features a 15.5mm x 22mm lens with unlimited eye relief and parallax-free operation out to 33 yards for faster and more accurate target acquisition in dynamic tactical situations without occluding your field of view.
- Choose from a red or green color for your combination 65mm circle and 3 MOA dot reticle.
- Adjustable at 1 MOA per click through a 45-click range for both windage and elevation (90 total).
- User-adjustable brightness settings allow for ten gradients, 8 for normal light and two that are night vision compatible.
- Ready for mounting on standard RMR footprints or with the included low-profile 1913 Picatinny mount.
- A single CR-1632 3V lithium battery can provide up to 50,000 hours of service life thanks to an auto-engaging low-power mode that turns off the reticle at 225 minutes of inactivity but reengages when the weapon is drawn or moved thanks to our shake-to-awake sensors.
- Changing the battery is easy thanks to a top-loading battery tray that does not require removal from the weapon or re-zeroing of the sight.
- The housing is field ready with an IPX7 waterproof and shockproof design and 7075-T6 aluminum alloy housing.
- Measures 45mm x 32mm x 26.4mm (LxWxH) and weighs around one oz. to keep your firearm feeling light and reactive.
Package Contents:
- Gideon Optics Rock Red Dot Reflex Sights
- A low-profile 1913 Picatinny mount is also included for mounting on compatible rifles
- Micro fiber clothe and battery included