Tap Tap to Zoom
Product Info for Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight
The Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 22% Off!![]()
Purchase your new Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Judge XL Red Dot Sight is a large-window reflex sight that improves your speed and accuracy with your 1911, double-stack 1911, slimline pistol, or anything with the Holosun K mounting pattern. It features an RMSc mounting footprint and the same footprint dimensions as the original Judge for easy installation. Ten brightness settings let you adjust your 3 MOA dot reticle for better battery life and the perfect sight picture in almost any lighting condition. Get a big optic for your subcompact gun with the Judge XL today.
Specifications for Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22.5 - 28 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | CR1632 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 50.6 mm |
| Width: | 32.4 mm |
| Height: | 32.7 mm |
| Weight: | 1.16 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Base/Mount Type: | Top Mount |
Features of Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight
- RMSc Mounting Pattern for Installation on Slimmer Slides
- Extra-Large Lens for Faster Target Acquisition
- Ten Brightness Settings to Balance Performance and Battery-Life
- Shockproof and Waterproof Design
Package Contents:
- Gideon Optics Judge XL 1x22.5x28mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny Mount
- Cleaning Cloth
- Mounting Screws