Tap Tap to Zoom
Product Info for Gideon Optics Judge II 1x 20x18mm Reflex Red Dot Sight
The Gideon Optics Judge II 1x 20x18mm Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 19% Off!![]()
Purchase your new Gideon Optics Judge II 1x 20x18mm Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Concealed Carry Optic for Compact Pistols. The Judge II was built with concealed carry in mind, making it perfect for compact and subcompact handguns like the Canik Elite SC, Glock G43, or S&W Shield. Upgrade your sight picture for faster aiming and improved precision and accuracy.
Specifications for Gideon Optics Judge II 1x 20x18mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 20x18 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 33 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR1632 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 48.8 mm |
| Width: | 27.4 mm |
| Height: | 28 mm |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Base/Mount Type: | Top Mount |
| Lens Type: | Standard |
Features of Gideon Optics Judge II 20x18mm Reflex Red Dot Sight
- Aircraft-grade aluminum housing with an extended lens shroud for better protection.
- Aim intuitively using a bright 3 MOA dot in an optic thats parallax-free to 33 yds.
- Tens of thousands of service hours from a single CR-1632 in a side-load battery compartmentno optic removal is required for changing.
- Shake-to-awake battery-saving technology enters sleep mode after 225 seconds without movement and switches back on in milliseconds.
- Windage and elevation are adjustable at 1 MOA-per-click up to 35 MOA each for a total adjustment range of 70 MOA.
- Adjustable red or green LED emitter lets you match your reticles brightness to the ambient lighting conditions.
- Waterproof and shockproof design for dynamic tactical situations.
- Measures 48.8mm X 27.4mm X 28mm and weighs just 1.2 Oz.
- Multi-coated window measures a pleasant 20mm x 18mm.
- Installs directly to RMSc-compatible slides with a co-witness-friendly 8.5mm deck height or using the included 1913 Picatinny rail mount.
- Backed by our lifetime guarantee against defects in workmanship or parts. If your micro red dot fails for any reason short of intentional damage, well replace it.
Package Contents:
- Gideon Optics Judge II 20x18mm Reflex Red Dot Sight
- 1913 Picatany rail