Tap Tap to Zoom
Product Info for Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
The Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Alpha dot sight gives you a competition-ready open-emitter reflex sight thats big on performance without breaking the bank. Designed to fit optics-ready holsters, this red/green dot sight offers you faster target acquisition with a large window featuring a 65 MOA circle and reliable precision from the 3MOA center dot. Featuring adjustable brightness, ten brightness settings, and a battery-extending low-power mode thats canceled instantly using our shake-to-awake technology, its the right choice for your duty or personal protection weapon. Get the top-tier RMR red dot youve been looking for from a brand you can trust when every shot counts.
Specifications for Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights:
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Objective Window Size: | 17.5x27 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 45 mm |
| Width: | 32 mm |
| Height: | 26.4 mm |
| Weight: | 1 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
- Made with a 7075-T6 aluminum housingthe same alloy often used in firearms production for military M-16 rifles.
- Features the same mounting pattern as Trijicons RMR red dot sights for plate or slide mounting. A low-profile 1913 Picatinny mount is also included for easy installation on rifles, shotguns, carbines, or 45-degree offset mounts.
- The large 17.5mm tall by 27mm wide lens window gives you a large sight picture without obstructing your tactical surroundings.
- Elevation and windage are adjustable 45 MOA each (total MOA range of 90) at 1 MOA per click.
- Parallax-free to 33 yards with unlimited eye relief.
- The combination 65 MOA circle/3 MOA dot reticle is available in both red and green, with eight brightness settings for normal light and two night vision compatible settings for ten total levels of adjustment.
- A single CR-1632 3V Lithium battery provides 20,000 hours of continuous power at brightness level 6, but this is extended to 50,000 hours by our high-efficiency low-power mode that engages after 225 seconds without movement.
- Motion-sensing technology wakes your sight within milliseconds with any movement, including drawing the weapon or shaking the gun awake.
- The shockproof and IPX7 waterproof design is built to withstand dynamic tactical situations and keep you ready to respond.
- Top-load battery drawer makes battery swaps easy without removing or re-zeroing the optic.
- With a footprint of just 45mm x 32mm x 26.4mm (LxWxH) and weighing in at around an ounce, its a great choice for everyday use and carry.
Package Contents:
- Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
- A low-profile 1913 Picatinny mount is also included for mounting on compatible rifles
- Sealing plates
- Micro fiber clothe and battery included