Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: GPO-RF-5486CCE9-BX731
MPN: BX731
UPC: 697937609200
Product Info for German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars
The German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $130.00 Off!![]()
Purchase your new German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The GPO RANGEGUIDE 40mm binoculars are the smallest and lightest full-sized rangefinders. The 10x magnification will elevate your outdoor experience, unveiling exceptional optical quality and advanced electronic rangefinding technology with features that allow you to scan, show angle,temperature, humidity and much more. The ranging capabilities will reach out to 3500 yards or as close as 6 yards and provide a lightning fast response time of .25 seconds.
Specifications for German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars:
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Weight: | 26 oz |
| Width: | 5 in |
| Length: | 5.6 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 78 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Package Type: | Box |
| Caliber: | 7.62x40mm Wilson Tactical |
| Close Focus: | 16 ft |
| Height: | 2.3 in |
Features of German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars
- 10x magnification
- Magnesium body and rubber armor coating
- True-range angle technology
- Scan mode that provides three readings per second
- Temperature readings for long-range shooting
- OLED display with nine brightness settings
- Auto display brightness feature
- Double HD glass technology
- GPObright lens coating technology
- Waterproof and fog proof
- PASSIONdrop hydrophobic coating
- Humidity and barometric pressure readings
Package Contents:
- German Precision Optics RangeGuide 10x40mm Rangerfinder Binoculars
- Neoprene Neck Strap
- Microfiber Cleaning Cloth
- Ocular and Objective Lens Covers
- Hard Case
- CR-2 Battery
