Tap Tap to Zoom
Product Info for Gerber Armbar Mini Multi-Tool
The Gerber Armbar Mini Multi-Tool is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 12% Off!![]()
Purchase your new Gerber Armbar Mini Multi-Tool from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Upgrade your keychain with the newest member of the Armbar franchise - the Armbar Mini. This slim and handy tool fits right on your keychain and hauls around six handy problem solvers. You can do everything from fixing your sunglasses to plucking out a thorn or opening a bottle of your favorite beverage. This small but mighty multi-tool includes 6 tools to help you tackle the day.
Specifications for Gerber Armbar Mini Multi-Tool:
| Manufacturer: | Gerber |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Blade Type: | Plain |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 1.3 oz |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.2 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black Oxide |
Features of Gerber Armbar Mini Multi-Tool
- The 1.5in plain edge stainless steel blade makes small but powerful cuts
- Two drivers to fit and tighten the small screws you'd find on any pair of glasses
- Cut or pluck with the folding scissors and slide out tweezers
- It wouldn't be a keychain without a trusted bottle opener
- Made from lightweight anodized aluminum and durable stainless-steel black oxide
Package Contents:
- Gerber Armbar Mini Multi-Tool