Tap Tap to Zoom
- Band/Strap Color:
- Fog Gray
- Case Color:
- Black
- Case Material:
- Stainless steel
- Case Diameter:
- 43 mm
- Bezel Finish:
- Stainless Steel
- Band/Strap Material:
- Silicone
- Wrist Band Type:
- Strap
Code: GA-WT-UU1-010-02753-03
MPN: 010-02753-03
UPC: 753759333027
Product Info for Garmin Descent Mk3 43mm Watch
The Garmin Descent Mk3 43mm Watch is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Garmin Descent Mk3 43mm Watch from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Discover a deeper connection with the Descent Mk3 watch-style dive computer. Sized for smaller wrists, it features a bright 1.2 AMOLED display with scratch-resistant sapphire lens, 200-meter dive-rated case, metal leakproof inductive buttons and multiple dive modes for recreational to technical scuba diving and freediving. DiveView maps offer bathymetric depth contours and more than 4,000 dive sites to help you find where to dive and get oriented. Plus, a dive readiness tool, developed by Garmin, shows how lifestyle factors such as sleep, exercise, stress and jet lag can affect your bodys overall preparedness for diving so, ultimately, you can make better-informed dive plan decisions (data presented is intended to be a close estimation of metrics tracked). This dive computer is designed to help maximize your preparation for the physical and mental challenges of diving. You can also reference ABC sensors with a 3-axis underwater compass as well as surface GPS capabilities to mark your entry and exit points. When youre ashore, built-in sports apps help you stay on top of your fitness, while Garmin Pay contactless payments, music storage and smart notifications keep you connected (compatible smartphone required).
Specifications for Garmin Descent Mk3 43mm Watch:
| Manufacturer: | Garmin |
| Application: | Outdoor |
| Gender: | Unisex |
| Band/Strap Color: | Fog Gray |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 43 mm |
| Bezel Finish: | Stainless Steel |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 200 m |
| Weight: | 72.5 oz |
| Lens Material: | Sapphire Crystal |
| Display Type: | AMOLED |
Features of Garmin Descent Mk3 43mm Watch
- Advanced, watch-style dive computer, sized for smaller wrists, features a stunning 1.2 AMOLED display, scratch-resistant sapphire lens and 43 mm stainless steel bezel
- Dive-first design with 200-meter dive-rated case includes metal leakproof inductive buttons and multiple dive modes for recreational to technical scuba diving and freediving
- A dive readiness tool, developed by Garmin, shows how lifestyle factors such as sleep, exercise, stress and jet lag can affect your bodys overall preparedness for diving offering guidance that can help you make better-informed dive plan decisions (data presented is intended to be a close estimation of metrics tracked)
- DiveView maps offer bathymetric depth contours and more than 4,000 dive sites to help you find where to dive and get oriented
- Multi-band GPS technology enhances positional accuracy while youre out on the water, and built- in ABC sensors including an underwater compass help navigate every part of your dive from entry to exit (GPS tracking does not work underwater)
- Dive logs automatically sync with the Garmin Dive app downloaded to your compatible smartphone, allowing you to share and review data, track gear, post photos, take notes and more
- Built-in sports apps help support your active lifestyle, offering fitness and training features that provide actionable insights for building strength and endurance
- Get 24/7 health and wellness monitoring with wrist-based heart rate, advanced sleep monitoring, respiration tracking, Pulse Ox and more (this is not a medical device, and data presented is intended to be a close estimation of metrics tracked; Pulse Ox not available in all countries)
- Enjoy everyday wearability, and live connected with smart notifications, music storage, Garmin Pay contactless payments and more (compatible smartphone required)
- Battery performance: up to 10 days in smartwatch mode and up to 30 hours in dive mode so you can dive without worrying about battery life and go longer between recharges
Package Contents:
- Garmin Descent Mk3 43mm Watch
- Extra long adjustment strap
- USB-C to clip charging/data cable
- Documentation