Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: GA-ND-GN02GS-010-02921-00
MPN: 010-02921-00
UPC: 753759329723
Product Info for Garmin GPSMAP H1i Plus
The Garmin GPSMAP H1i Plus is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Garmin GPSMAP H1i Plus from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When adventure calls, respond. GPSMAP H1i Plus is the rugged GPS handheld navigator with built-in inReach Plus technology thats ready for the wild (active satellite subscription required; some jurisdictions regulate or prohibit the use of satellite communication devices). Its hybrid design boasts a bright 3.5in color touchscreen display, physical buttons for versatility and a long battery life of up to 145 hours in GPS mode. You can stay in touch with loved ones when you venture beyond cell service by exchanging texts or using the built-in camera/mic to snap and share photos and voice messages. You can also trigger an SOS message to the 24/7-staffed Garm ResponseSM international coordination center for assistance in an emergency. Navigate with preloaded TopoActive maps, downloadable satellite imagery and the option to purchase an Outdoor Maps+ subscription for ongoing access to premium map content. Multi-band GPS and multi-GNSS support gives you optimal positional accuracy for precise knowledge of where your adventure takes you.
Specifications for Garmin GPSMAP H1i Plus:
| Manufacturer: | Garmin |
| Color: | Black |
| Display Type: | LCD |
| Display Resolution: | 282x470 pixels |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 145 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Height: | 7 in |
| Width: | 2.6 in |
| Length: | 1.3 in |
| GPS Model: | QZSS, BeiDou, IRNSS, GALILEO, GPS |
| Weight: | 10.2 oz |
| Display Size: | 3.5 in |
| Lens Material: | Chemically Strengthened Glass |
Features of Garmin GPSMAP H1i Plus
- TOUCHSCREEN DISPLAY: The bright, sunlight-readable 3.5-inch color touchscreen has chemically strengthened glass to resist scratches. It is glove-friendly, easy to see and easy to use. Tap, zoom and swipe on the maps to follow your route.
- PHYSICAL BUTTONS: The rugged hybrid design also features intuitive push buttons for more versatility when in weather and while wearing gloves. The quick-action button lets users customize functions to their specific needs.
- PHOTOS AND VOICE/TEXT MESSAGING: With an active inReach subscription1, send group text messages up to 1,600 characters. You can also exchange photos and voice messages when outside of cellular coverage
- SOS ALERTS: Trigger an interactive SOS message anytime to the 24/7-staffed Garmin Response international coordination center for help in an emergency. This requires an active inReach subscription.
- ADVANCED NAVIGATION: Navigate with preloaded TopoActive maps for the U.S., Mexico and Canada and easy-to-access global maps. See terrain contours, elevations, geographical points and more.
- SATELLITE IMAGERY: Download high-resolution photorealistic maps directly to your device via Wi-Fi technology. Find trails, pick stand locations and parking, create waypoints and more.
Package Contents:
- Garmin GPSMAP H1i Plus