Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Condition:
- New
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- No Compass
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Neck Strap
Code: FJ-BI-AR50-16330457
MPN: 16330457
UPC: 631267077506
Product Info for Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
The Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 22% Off!![]()
Purchase your new Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Lightweight, airtight and waterproof with specifications
designed for serious users. This series provides a bright image
and strong performance for those that demand it.
Specifications for Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 122 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 178 mm |
| Weight: | 30 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | No Compass |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Compass: | No |
Features of Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
- Designed for use on the water, with an airtight, waterproof structure filled with nitrogen gas. Thanks to their polycarbonate body, these binoculars are lightweight and dependable.
- The large 50mm objective lenses let in a copious amount of light, making it easy to see your target object.
- Designed with comfortable 18mm long eye relief for easy viewing with minimal eye strain. The long eye relief also allows a user with glasses to have full visibility of the field of view.
- The 7x50WPC-XL has a high-precision built-in compass with maximum error of 0.5.
- The scale can be used to identify the objects direction, measure distance, and determine the size of the object.
- The compass is global, accurately measuring direction in both northern and southern hemispheres.
- The compass has an internal light to view scale during the night.
Package Contents:
- Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
- Strap
- Eye Cover
- Lens Cover Microfiber Cloth