Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Grey
Code: FJ-BI-FUJ207-16330196
MPN: 16330196
UPC: 631267251524
Product Info for Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
The Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
An extreme astronomical and long-distance observation tool of the highest measure, the Fujinon 25x150 MT-SX Binoculars are gargantuan binoculars with 150mm large-aperture objective lenses and a straight-viewing design. Boasting precise resolving power and superior light-condensing power, this is an ideal unit for exacting observations in specialized fields. Fujinon has applied their multilayer anti-reflection EBC coatings to each lens surface, and the binoculars are also sealed for extreme resistance to the elements. The 25x150 MT-SX binoculars are delivered without any mounting system, but there is an optional dedicated angled mount for full-time astronomical use. The 25x150 MT-SX binoculars also accept the Polaris series of polarizing, haze, nebula, or neutral density eyepiece filters.
Specifications for Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Dark Grey |
| Magnification: | 25 x |
| Objective Lens Diameter: | 150 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 18.6 mm |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Field of View, Linear: | 47 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 2.7 degrees |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Interpupillary Distance: | 60 - 70 mm |
| Close Focus: | 208 m |
| Diopter Adjustment Range: | -7 - 3 dpt |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 962 mm |
| Weight: | 18.5 kg |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 365 mm |
Features of Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
- Military-specification unit meant for outdoor installations
- Extremely effective as an astronomical unit
- Fujinon's EBC multi-coatings on every optical surface
- Wide 67 apparent angle of view from 25x magnification and 2.7 true field
- Optional dedicated mount
- Angled eyecups shield viewer from stray light
- Adjustable 60 to 70mm interpupillary distance setting
- Accepts Fujinon's Polaris series of eyepiece filters
Package Contents:
- Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
- Fujinon 25X150 Mt-Sx Binoculars (Without Mount)