Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Grey
- Included Accessories:
- Case
Code: FJ-BI-FUJ206-16330146
MPN: 16330146
UPC: 631267158007
Product Info for Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine / Astronomy Porro Prism Binoculars
The Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine / Astronomy Porro Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine / Astronomy Porro Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Built for use on commercial, fishing, and military vessels as well as for astronomical observation, the Fujinon LB150 15x80 MT-SX Binoculars offer powerful magnification, weatherproof construction, and multiple layers of EBC antireflective lens coating for a sharp image. The 80mm objective lenses allow for a bright view when stargazing or glassing at dusk and dawn. Each eyepiece focuses individually, and the -4 to +2 dioptric range lets you adjust the focus to suit your own visual acuity.
Specifications for Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine / Astronomy Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Dark Grey |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 15.7 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 70 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 4 degrees |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Interpupillary Distance: | 58 - 72 mm |
| Close Focus: | 45 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 3 dpt |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 510 mm |
| Weight: | 7 kg |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Included Accessories: | Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 225 mm |
Features of Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine & Astronomy Porro Prism Binoculars
- Military-specification unit meant for ship mounting
- Multiple layers of Fujinon's EBC antireflective coating on every optical surface
- 211' field of view and powerful 15x magnification
- 80mm objective lens and 5.3mm exit pupil for a bright image
- Individual focus and -4 to +2 dioptric adjustment range
- Angled eyecups shield viewer from stray light
- Adjustable interpupillary distance setting
Package Contents:
- Fujinon LB150 15x80mm MT Weatherproof High-Magnification Marine & Astronomy Porro Prism Binoculars
- Fujinon Lb150 15X80 Mt-Sx Binoculars
- Objective Lens Cap
- Storage Case
- Limited Lifetime Warranty