Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Fujifilm Digital Camera, FinePix JV100, Black, 12MP is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Digital Cameras yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Fujifilm Digital Camera, FinePix JV100, Black, 12MP
The Fujifilm Digital Camera, FinePix JV100, Black, 12MP is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Fujifilm Digital Camera, FinePix JV100, Black, 12MP from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fujifilm FinePix Digital Camera JV100 features a high precision Fujinon Lens and 12 megapixels for impressive photo quality. Advanced photo features include scene recognition & face detection, easy to use shooting modes, and outstanding imaging quality. The Fujifilm JV100 is perfect for quick and high quality photos!
Specifications for FinePix JV100:
| Number of effective pixels: | 12.2 megapixels |
| CCD sensor: | 1/2.3-inch CCD |
| Storage media: |
|
| File format: |
(Design rule for Camera File system compliant / DPOF-compatible) |
| Number of recorded pixels: | Still image: 4,000 x 3,000 (12M, 4:3 format) / 4,000 x 2,664 (11M, 3:2 format) / 4,000 x 2,248 (9M, 16:9 format) / 2,816 x 2,112 (6M, 4:3 format) / 2,048 x 1,536 (3M, 4:3 format) / 1,920 x 1,080 (2M, 16:9 format) / 1,600 x 1,200 (2M, 4:3 format) / 640 x 480 (0.3M, 4:3 format) |
| Lens: | Fujinon 3x optical zoom lens, F3.2 (Wide) - F5.9 (Telephoto) |
| Lens focal length: | f=6.6 - 19.8mm, equivalent to 37.0 - 111.0mm on a 35mm camera |
| Digital zoom: | Approx. 6.3x (up to 18.9x when combined with optical zoom) |
| Aperture: | Wide: F3.2 / F4.3, Telephoto: F5.9 / F8.0 with ND filter |
| Focus distance(from lens surface): | Normal:
Macro:
|
| Sensitivity: | Auto / Equivalent to ISO 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200* (Standard Output Sensitivity) * 3M pixels or lower |
| Exposure control: | TTL 256-zones metering |
| Exposure mode: | Programmed AE |
| Shooting modes: |
|
| Image stabilizer: | Digital Image Stabilization |
| Shutter speed: |
|
| Continuous shooting: | Top-3 (Up to 1.7fps; max. 3 frames) |
| Focus: | Auto focus (Center) / Tracking AF |
| White balance: |
Automatic scene recognition Preset: Fine, Shade, Fluorescent light (Daylight), Fluorescent light (Warm White), Fluorescent light (Cool White), Incandescent light |
| Self-timer: | Approx. 10sec. / 2sec. delay |
| Flash: |
Effective range (ISO Auto) - Normal
Effective range (ISO Auto) - Macro
Flash modes: Red-eye removal OFF: Auto, Forced Flash, Suppressed Flash, Slow Synchro. Red-eye removal ON: Red-eye Reduction Auto, Red-eye Reduction & Forced Flash, Suppressed Flash, Red-eye Reduction & Slow Synchro. |
| LCD monitor: | 2.7-inch, Approx. 230,000 dots, color LCD monitor; frame coverage approx. 96% |
| Movie recording: |
1,280 x 720 pixels / 640 x 480 pixels / 320 x 240 pixels (30 frames/sec.) with monaural sound. |
| Photography functions: | SR AUTO, Face Detection, Auto red-eye removal, Framing guideline, Frame No. memory |
| Playback functions: | Face Detection, Auto red-eye removal, Crop, Resize, Image rotate, Slideshow, Multi-frame playback (with Micro thumbnail), Sorting by date, Voice memo, Picture search, Blink Detection |
| Video output: | NTSC/PAL selectable |
| Digital interface: | USB 2.0 High-speed |
| Power supply: | NP-45A Li-ion battery (included) |
| Dimensions: | 93.0 (W) x 55.0 (H) x 20.6 (D) mm / 3.7 (W) x 2.2 (H) x 0.8 (D) in. (excluding accessories and attachments) |
| Weight: | Approx. 106g / 3.7oz. (excluding accessories, battery and memory card) |
Features of Fine Pix JV 100:
- Alluring Photos, Powerful HD
- SR AUTO & Face Detection
- Easy-to-use Shooting Modes
- Post Capture Essentials
Package Contents:
- Fujifilm JV100 Finepix Digital Camera