Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 12 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Sand Rubber
- Additional Features:
- Lanyard Hole
Code: 15O-KN1-FTX1453SAND-TX-1453SAND
MPN: TX-1453SAND
UPC: 026615053095
Product Info for Frost Bowie Sand FTX1453SAND 7.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The Frost Bowie Sand FTX1453SAND 7.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $2.04 Off!![]()
Purchase your new Frost Bowie Sand FTX1453SAND 7.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Black finish sawback stainless blade. Sand rubber handle. Stainless guard. Lanyard hole. Tan ABS belt sheath.
Specifications for Frost Bowie Sand FTX1453SAND 7.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Frost |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Sand Rubber |
| Weight: | 0.72 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 30.48 cm |
Package Contents:
- Frost Tan Bowie Sand Knife