Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.75 in
- Overall Length:
- 11.88 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Color:
- Black
Code: 15K-KN1-FOX596AF-FX-596AF
MPN: FX-596AF
UPC: 8053675922636
Product Info for Fox Veleno Dagger 6.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The Fox Veleno Dagger 6.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 32% Off!![]()
Purchase your new Fox Veleno Dagger 6.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
11.88" (30.18cm) overall. 6.75" (17.15cm) black partially serrated Bohler N690 stainless dagger blade. Black anodized aluminum handle. Top Shield coated blade. Black leather belt sheath. Boxed.
Specifications for Fox Veleno Dagger 6.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 6.75 in |
| Overall Length: | 11.88 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 1.38 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 30.18 cm |
Package Contents:
- Fox Veleno Dagger