Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Blade Material:
- N690
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Handle Finish:
- Textured
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- LAWKS Safety System
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Right
Code: 15K-KN-FOX62-01FX117T
MPN: 01FX117T
UPC: 788857041550
Product Info for Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife
The Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 20% Off!![]()
Purchase your new Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | N690 |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | LAWKS Safety System |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
Features of Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife
- Extended tang. Pocket clip. Thumb stud. Boxed.
Package Contents:
- Fox N.E.R.O. Nighthawk Linerlock Folding Knife