Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.5 in
- Blade Material:
- 420
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Karambit
- Handle Material:
- G10
- Handle Finish:
- Textured
- Blade Finish:
- Sandblasted
- Handle Color:
- Orange
- Additional Features:
- Reversible Clip R/L
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Right
Code: 15K-KN-FOX46-FX-599XTTK
MPN: FX-599 XTTK
UPC: 788857731000
Product Info for Fox Karambit XT Trainer Folding Knife
The Fox Karambit XT Trainer Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 20% Off!![]()
Purchase your new Fox Karambit XT Trainer Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Fox Karambit XT Trainer Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | 420 |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 6.88 in |
| Blade Shape: | Karambit |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Sandblasted |
| Handle Color: | Orange |
| Additional Features: | Reversible Clip R/L |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
Features of Fox Karambit XT Trainer Folding Knife
- Extended tang. Finger ring. Pocket clip. Boxed.
Package Contents:
- Fox Karambit XT Trainer Folding Knife