Tap Tap to Zoom
Product Info for Fox Italico Folding Knife
The Fox Italico Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 20% Off!![]()
Purchase your new Fox Italico Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Anyone expecting a famous liqueur from Italy will be surprised. Fox Knives offers the Italicus a high-percentage treat with flipper and linerlock flavour. The knife suitable for everyday use convinces with its palatable blade and the non-slip handle. With a clip (tip-up/r) and lanyard hole.
Specifications for Fox Italico Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 2.36 in |
| Blade Material: | M390 |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 5.91 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Fox Italico Folding Knife
- Pouch