Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.13 in
- Blade Material:
- Damasteel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Olive Wood
- Handle Finish:
- Smooth
- Design/Pattern:
- Super Dense Twist
- Blade Finish:
- Damascus
- Handle Color:
- Olive Wood
- Additional Features:
- AISI 304 Bolsters
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Right
Code: 15K-KN-BRD4195-01FX218
MPN: 01FX218
UPC: 788857045893
Product Info for Fox Elite Linerlock Olive Wood Folding Knife
The Fox Elite Linerlock Olive Wood Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 20% Off!![]()
Purchase your new Fox Elite Linerlock Olive Wood Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Elite Linerlock. 3.75" closed. 2.75" satin finish Bohler N690 stainless spear point blade. Olive wood handle. Stainless bolster(s). Gift tin.
Specifications for Fox Elite Linerlock Olive Wood Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 3.13 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | Damasteel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Olive Wood |
| Handle Finish: | Smooth |
| Design/Pattern: | Super Dense Twist |
| Blade Finish: | Damascus |
| Handle Color: | Olive Wood |
| Additional Features: | AISI 304 Bolsters |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Fox Elite Linerlock Olive Wood Folding Knife