Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.1 in
- Blade Material:
- N690
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- Ziricote Wood
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- Brown Leather
- Handle Color:
- Ziricote Wood
- Color:
- Brown
Code: 15K-KN-SKRB1038-FX-518ZW
MPN: FX-518 ZW
UPC: 788857039526
Product Info for Fox Dragontac Piemontes Folder Folding Knife
The Fox Dragontac Piemontes Folder Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 20% Off!![]()
Purchase your new Fox Dragontac Piemontes Folder Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Closed: 4.25"; Blade: 3" l N690Co Stainless l Standard Edge l Satin Finish; Handle: Brown; Other Info: Extended Tang l Lanyard Hole l Thumb Ridge. Ziricote wood handles. Brown leather sheath. Boxed.
Specifications for Fox Dragontac Piemontes Folder Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | N690 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.3 in |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Ziricote Wood |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Friction Folder |
| Sheath Material: | Brown Leather |
| Handle Color: | Ziricote Wood |
| Weight: | 2.6 oz |
| Opening Method: | Blade Tang, Manual |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
Package Contents:
- Fox Dragontac Piemontes Folder Folding Knife