Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Forensics Source CA30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Lab Furniture & Bio-Hoods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Forensics Source CA30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber
The Forensics Source CA30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Forensics Source CA30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Forensics Source SafeFume Fully-Automatic Fingerprint Processing Chamber CA30S has been developed to protect crime scene personnel from the hazardous fumes generated from cyanoacrylates generated using the widely recognized technique of developing prints on most non-porous surfaces with Ethyl Cyanoacrylate (CNA) or super-glue. The unique Forensics Source SafeFume Chamber fully automatic processing, control and monitoring makes the development of fingerprints impressively simple. The super-glue is placed inside the chamber while evidence is easily positioned using the adjustable hanging rods and shelving system. Press the cycle start button and the cabinet's automated operations takes over. The computerized system on the Forensics Source SafeFume controls the hotplate, humidity, door lock, internal circulation fan, and purge cycle. Instead of external venting, the cabinet uses a large capacity activated carbon filter to remove all excess fumes with an alarm to alert the operator when the filter needs changing.
Specifications for Ca30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber:
| Airflow (CFM): | 145 (variable) |
| Lighting: | 2 x 15watts |
| Noise: | 1m from unit |
| Outer Dimensions: | 30"W x 43.5"H x 28"D (76.2 x 110.5 x 71 cm) |
| Electrical Supply: | 110v 60Hz single phase |
| Switches: | Mains on/off |
| Weight main filter: | 1 x 22lbs |
| Pre-filter (Electrostatic): | Filter efficiencies superior to 99.6% |
| Construction: | White polypropylene |
| Door: | Clear lexan |
| Airflow (CFM): | 145 (variable) |
| Lighting: | 2 x 15watts |
Features of Forensics Source Ca30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber:
- All units include one set of filters
- Microprocessor control of all fuming parameters
- Large display touch computer screen control of most processing functions
- Completely self-contained requiring no installation costs
- All structural polypropylene construction for simple cleaning
- High operator protection from harmful and dangerous fumes
- Programmable controls with advanced monitoring
- Vapor-proof fluorescent light
- Audible and visual alarms
- Purge cycle with emergency stop
- Adjustable hanging rods and shelves
- Easy to use bench top design
- Variety of sizes
Package Contents:
- Forensics Source Ca30S Safefume Cyanoacrylate Fuming Chamber