Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope is not listed by OpticsForYou.
Product Info for FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope
The FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ideal for any tactical application, the FLIR Recon M24 Thermal Monocular Scope is a great way to enhance your situational awareness at night. This Thermal Scope from Flir Systems is a lightweight and rugged duty thermal pocket scope. With a 320 x 240 resolution, and the option of a 640 x 480 core, the Flir M24 Recon Thermal Viewer has a 2x and 4x digital zoom. This FLIR Heat Seeking Scope runs on two 3V CR123 batteries for over three hours. With a standard 24° x 18°, the Flir Recon M24 Thermal Monocular can be used either as a handheld thermal viewer or mounted on a tripod. Image polarity comes in white hot or black hot. For a great way to make sure you have the best thermal imager available, choose the FLIR Thermal Recon M24 Monocular Heat Seeking Scope.
Specifications for FLIR Heat Seeking Recon M24 Monocular Scope:
| FPA Resolution: | 640 x 480, 320 x 240 (option) |
| E-Zoom: | 2x, 4x digital |
| Field of View: | 24° x 18° standard |
| Versatility: | Extender lens option |
| Image Display: | 640 x 480 monochrome LCD |
| User Controls: | On/off switch, scroll knob for gain and brightness, mode control button, forced calibration button |
| Calibration: | Automatic (USB commandable) or on demand |
| Power Source: | Two 3V CR123 batteries |
| Battery Life: | >3 hours at room temp |
| Inputs: | USB, sealed jack with dust cover |
| Output: | USB, status and still imagery; Videos (RS-170 or PAL |
| Weight: | 14 oz (~400 grams) with batteries |
| Mounting: | 1/4-20 tripod mount w/ VHS pin, Detachable external device with mounting rail |
| Dimensions: | 4.6" L x 3" H x 2.5" W |
| Operating Temp: | -32° to +55° C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| Water Immersion: | 66' for 2 hour |
Features of FLIR Heat Seeking M24 Recon Monocular:
- 320 x 240 Resolution
- Digital Zoom
- Lightweight
- Simple Operation
- Multi-Use Capability
- Reliable Battery Life
- Remote Operation
- Full MIL Spec Standards
Package Contents:
- FLIR Recon M24 Thermal Monocular Scope
- Carry bag
- Manual
- Spare batteries
Thermal Monocular Accessories




















































