Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1000 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Diamond pattern texture for non-slip grip, Lightweight and durable, Shockproof, Variable Brightness And Strobe Mode360 Degree Activation Mode, Weatherproof
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- D
Code: VP-FL-FF73010
MPN: FF73010
UPC: 810119010278
Product Info for Firefield T1000 Flashlight - 1000 Lumens
The Firefield T1000 Flashlight - 1000 Lumens is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 12% Off!![]()
Purchase your new Firefield T1000 Flashlight - 1000 Lumens from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ideal for nearly any tactical environment, the Firefield T1000 Flashlight w/ 1000 Lumen LED FF73010 has been created to be the light you want by your side when you need a reliable source of illumination. Equipped with 1,000 lumens of powerful, white LED illumination, the Firefield T1000 1000 Lumen Flashlight delivers crisp, clear visibility in pitch black darkness at a distance of 300 yards. The device features 5 modes: high at 1,000 lumens, medium at 700 lumens, low at 300 lumens, strobe at 1,000 lumens for disorienting targets, and SOS at 1,000 lumens for survival situations. With a durable, aluminum housing and long, lightweight body, the TXL 1,000 can be used for other applications including personal defense, home use and projects around the shop. The weatherproof, shockproof frame and diamond pattern, non-slip grip of the Firefield T1000 Tactical Light provide superior reliability in inclement weather conditions.
Specifications for Firefield T1000 Flashlight w/ Strobe, SOS & 1000 Lumen Dual Output LED:
| Output High: | 1000 Lumens |
| Output Low: | 300 Lumens |
| Runtime High: | 3hrs |
| Runtime Mid: | 4hrs |
| Runtime Low: | 7hrs |
| Runtime Strobe: | 2hrs |
| Finish: | Matte Black |
| Operating Temp: | 0°F - 122° F |
| Waterproof Rating: | IPX6 |
| Length: | 323mm |
| Diameter: | 37mm |
| Weight w/ Batteries: | 30oz |
Features of Firefield T1000 Flashlight:
- 1000 Lumen White LED
- Variable Brightness, Strobe and SOS Mode
- Durable Aluminum Housing
- Weatherproof and Shockproof
- Diamond Pattern Texture for Non-slip Grip
Package Contents:
- Firefield T1000 Flashlight w/ 1000 Lumen LED FF73010