Tap Tap to Zoom
- Gun Rail:
- Picatinny
- Color:
- Black
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Condition:
- New
Code: VP-SCM-FA3MRA4-FF34011
MPN: FF34011
UPC: 812495029707
Product Info for Firefield AR 30mm Fixed Mount
The Firefield AR 30mm Fixed Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $6.00 Off!![]()
Purchase your new Firefield AR 30mm Fixed Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Firefield 30mm fixed mount is a cantilever mount constructed of durable 6061-T6 aluminum. As a cantilever mount, this unit is designed to be used with rifles with high recoil cartridges, since they provide extra clearance between the shooter's eye and the rear of the scope, allowing for a comfortable and safe eye relief distance. By extending the scope forward over the rifle's action, the Firefield 30mm fixed mount may help shooters achieve better balance and a more natural shooting position. This is good for scopes with large objective lenses.
Specifications for Firefield AR 30mm Fixed Mount:
| Manufacturer: | Firefield |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Weight: | 4.9 oz |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 5.132x2.034x2.515 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Finish: | Matte |
Features of Firefield AR 30mm Fixed Mount
- 47mm/1.85in forward offset
- Fixed mount design
- Fits 30mm riflescope tubes
Package Contents:
- Firefield AR 30mm Fixed Mount
- Rubber Lens Cover
- 1In. Scope Mounts
- Lens Cloth
- Manual