Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1700 lumens
- Bulb Type:
- LED Luminus SFT40
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 2 X CR123A, 18650
- Condition:
- New
Code: 1F-FL-FNX-PD35V3BK-PD35V3BK
MPN: PD35V3BK
UPC: 694287030814
Product Info for Fenix Pd35 V3.0 Flashlight
The Fenix Pd35 V3.0 Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 25% Off!![]()
Purchase your new Fenix Pd35 V3.0 Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Version 3 of the Fenix PD35 flashlight is destined to continue to be one of Fenix’s most popular models. With vastly improved performance, the new PD35 V3.0 can blast an amazing 1700 lumens a total distance of 1171 ft (357 m). The PD35 V3.0 is powered by a single 18650 rechargeable battery (included), or can operate on two disposable CR123A’s. This flashlight has a runtime of 230 hours when using the 5 lumen Eco mode. Boot-up battery level indicator lets you always know the battery’s status. On/off and momentary on are activated with the tail switch and six lighting modes are selected with the side switch. Compact and built-tough with an IP68 dustproof and waterproof rating, this flashlight is perfect for just about any outdoor or work activity.
* Please note that the ARB-L18-4000U battery is not compatible with this light.
Specifications for Fenix Pd35 V3.0 Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | A6061-T6 Aluminum |
| Light Output: | 1700 lumens |
| Bulb Type: | LED Luminus SFT40 |
| Length: | 5.28 in |
| Weight: | 2.95 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, 2 X CR123A |
| Condition: | New |
Features of Fenix Pd35 V3.0 Flashlight
- One Luminus SFT40 LED with a lifespan of 50,000 hours.
- Includes an ARB-L18-2600U 18650 rechargeable Li-ion battery, compatible with 2*CR123A Lithium batteries.
- Boot-up battery level indication and low-voltage warning.
- Instant activation with the tactical tail switch; output selection with the side switch.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Made of durable A6061-T6 aluminum.
- Premium type HAIII hard-anodized anti-abrasive finish.
Package Contents:
- Fenix Pd35 V3.0 Flashlight
- ARB-L18-2600U Li-ion battery
- Micro USB charging cable
- Holster
- Lanyard
- Spare O-ring