Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- 16340, Lithium Ion
Code: 1F-FL-FNX-PD25RSTBK-PD25RSTBK
MPN: PD25RSTBK
UPC: 942870308476
Product Info for Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight
The Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 25% Off!![]()
Purchase your new Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fenix PD25R rechargeable EDC flashlight is the long-awaited upgrade the fans of the PD25 have long been waiting for. This flashlight produces a maximum 800 lumens at 820ft (250m) of distance from an included 16340 rechargeable Li-ion battery or one CR123A lithium battery. Use the tail cap switch for on/off and the momentary-on function while the side switch on the head is for mode selection. The two-position body clip hold this light securely to pocket or pack in a body that is only 3.6in long, perfect for everyday carry. IP68 rating makes it dust and waterproof. The Fenix PD25R rechargeable flashlight is perfect for on the job, outdoor adventures, or your daily EDC needs.
Specifications for Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | A6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 70 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 820 ft |
| Diameter: | 0.94 in |
| Length: | 3.62 in |
| Weight: | 2.75 oz |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | 16340, Lithium Ion |
Features of Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Battery level indication and low voltage warning.
- Instant power activation with momentary tactical tail switch; simple output selection with side switch.
- Anti-roll and anti-slip body design; included two-position body clip.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
Package Contents:
- Fenix PD25R Rechargeable EDC Flashlight