Tap Tap to Zoom
Product Info for Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight
The Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 24% Off!![]()
Purchase your new Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Tough, practical, and ready for anything - the Fenix SW05R-RED is your new go-to clip on flashlight. With up to 150 lumens of brightness and a beam that can reach 128 feet (39 meters), its perfect for anything from outdoor adventures to daily use. This clip on flashlights 200 degrees adjustable head means you can angle it to shine wherever you need and you also have the choice of 5 different lighting modes: low, medium, or high white light, red light, or red flash. This flashlight is extremely small with a large clip that lets you attach it to your hat or shirt pocket. Go hands-free with the magnetic tail mounted securely to most metal surfaces. Rechargeable via USB-C, this clip on flashlight is perfect for camping, outdoor adventures, or everyday tasks. Compact and ready for action, the SW05R-RED is the ultimate sidekick!
Specifications for Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Beam Color: | Red, White |
| Light Output: | 150 lumens |
| Battery Life: | 49 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 128 ft |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 2.72 in |
| Width: | 1.14 in |
| Height: | 0.63 in |
| Weight: | 1.94 oz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Brightness Settings: | 3 |
Features of Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight
- White and red light sources for various lighting demands.
- Powered by a built-in 700mAh battery.
- Inner waterproof USB Type-C charging port for convenient charging.
- 200 degrees adjustable light head angle allows you to put light where you need it.
- Thin and thick dual clip combined design allows for secure attachment to hat brim, pocket, or pack.
- Magnetic tail for hands-free use.
- Front white light switch and side red light switch for on/off function, output selection and mode switching.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting SW05R-RED Lithium Ion 150 Lumens Flashlight
- USB Type-C charging cable