Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SST20 LED
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT18-PD25RSTBK
MPN: PD25RSTBK
UPC: 6942870309040
Product Info for Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight
The Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 25% Off!![]()
Purchase your new Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fenix PD25R rechargeable EDC flashlight is the long-awaited upgrade the fans of the PD25 have long been waiting for. This flashlight produces a maximum 800 lumens at 820ft (250m) of distance from an included 16340 rechargeable Li-ion battery or one CR123A. Use the tail cap switch for on/off and the momentary-on function while the side switch on the head is for mode selection. The two-position body clip hold this light securely to pocket or pack in a body that is only 3.6in long - perfect for everyday carry. IP68 rating makes it dust and water proof. The Fenix PD25R rechargeable flashlight is perfect for on the job, outdoor adventures, or your daily EDC needs.
Specifications for Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Life: | 80 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SST20 LED |
| Beam Distance: | 820 ft |
| Diameter: | 0.94 in |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 3.62 in |
| Weight: | 2.75 oz |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Package Type: | Box |
| Brightness Settings: | 5 |
Features of Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight
- Luminus SST20 LED with a lifespan of 50,000 hours.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- USB Type-C charging.
- Battery level indication and low voltage warning.
- Instant power activation with momentary tactical tail switch; simple output selection with side switch.
- Anti-roll and anti-slip body design; included two-position body clip.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting PD25R 800 Lumens Flashlight
- Fenix ARB-L16-800P rechargeable li-ion battery
- USB Type-C charging cable
- Lanyard
- 2x Spare O-rings
- Two-position body clip