Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 150 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- CA18 LED, Everlight 2835 LED
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT17-ELTBK
MPN: ELTBK
UPC: 6942870311548
Product Info for Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight
The Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fenix MINI-LITE Compact EDC Flashlight is a mini flashlight packed full of features. Only 2in long and weighing less than an ounce, it is the ultimate compact size, and with the integrated clip, you can easily affix this flashlight to a pocket or ball cap. The built in li-polymer battery is USB type-C rechargeable and powers a maximum 150 lumens of light. The down-facing light has a red or blue reading light or a red or blue flashing light for signaling. Built tough, the MINI-LITE is IP66 rain resistant and can withstand a drop from 1 meter. Looking for the smallest flashlight packed full of functionality? Get the MINI-LITE from Fenix.
Specifications for Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Light Output: | 150 lumens |
| Battery Life: | 20 hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | CA18 LED, Everlight 2835 LED |
| Beam Distance: | 131 ft |
| Length: | 2.05 in |
| Width: | 0.91 in |
| Height: | 0.79 in |
| Weight: | 0.63 oz |
| Water Resistance Level: | IP66 |
| Package Type: | Box |
| Brightness Settings: | 3 |
Features of Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight
- MATCH CA18 white light LED and Everlight 2835 red and blue lights LED, with a lifespan of 50,000 hours.
- Built-in 275 mAh Li-polymer battery.
- Multipurpose EDC and signal light for a variety of situations.
- Mini size and ultralight weight.
- Red and blue signal and warning lights.
- Electronic lockout function avoids accidental activation.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting MINI-LITE 150 Lumens Flashlight
- USB Type-C charging cable
- Key ring