Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green, White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SFT40 LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT06-GL23RGLBK
MPN: GL23RGLBK
UPC: 6942870311135
Product Info for Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
The Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 23% Off!![]()
Purchase your new Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fenix GL23R Weapon Light is a great accessory for your full-sized pistol. This light features three lighting modes including a 1200 lumen white light, a green laser, and the ability to use both at the same time. Why a green laser? A green laser is much more visible in the daylight vs. a red laser, giving you the added security of acquiring a target quickly in all conditions. Ambidextrous switches allow you to activate the light with either hand and the mode dial allows you to select the lighting mode easily. A rugged build along with a built-in USB Type-C charging port rounds out the features of this must-own weapon light.
GL23R Weapon Light Compatibility: Will fit most full size pistols with a GLOCK or MIL-STD-1913 (Picatinny) rail; Will only fit a few compact pistols including the GLOCK 36 and some Springfield XDs; Will not fit other compact models from Sig Sauer, Taurus, F&N, CZ, Springfield (Hellcat), H&K, and Smith & Wesson; Will not fit any sub-compact or micro-compact pistols; The farthest rail notch cannot be less than 1.6875 inches from the trigger guard.
Specifications for Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Green, White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SFT40 LED |
| Beam Distance: | 787 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 3.43 in |
| Width: | 1.18 in |
| Height: | 1.69 in |
| Weight: | 4.23 oz |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- Uses a Luminus SFT40 LED with a lifespan of 50,000 hours.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Designed for guns with tactical rails.
- Ambidextrous mechanical tail switches.
- Tail switches can be replaced according to user's preferences.
- Precise green laser sight.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting GL23R Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- ARB-L18-1100 rechargeable battery
- USB Type-C charging cable
- Picatinny rail plate
- Spare O-ring
- 4x spare switches
- Allen wrench