Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB Type-C
- Bulb Type:
- Luminus SFT25R LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 6R7-FL-FXLT04-GL19RV2BK
MPN: GL19RV2BK
UPC: 6942870311524
Product Info for Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
The Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 24% Off!![]()
Purchase your new Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fenix GL19R V2.0 tactical weapon light redefines pistol illumination, quadrupling the beam intensity and more than doubling the effective range of its predecessor. It delivers 1200 lumens an impressive 1378 feet (420 meters), ensuring superior target identification and unmatched situational awareness. Ambidextrous switches along with modular switch configuration offer effortless activation, while the quick-lock mechanism allows for rapid attachment and detachment to Glock or Picatinny rails for most full-sized pistols. USB Type-C rechargeable, impact resistant with an IP66 rating makes the GL19R V2.0 tactical weapon light a rugged and indispensable asset.
Specifications for Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Fenix Lighting |
| Flashlight Application: | Outdoor, Casual |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | Luminus SFT25R LED |
| Beam Distance: | 1378 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.22 in |
| Height: | 1.25 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Water Resistance Level: | IP66 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- Powered by an included ARB-L18-1100 rechargeable battery.
- Digitally regulated circuit for maintaining a stable output.
- Reverse polarity protection, to protect from improper battery insertion.
- Ambidextrous mechanical rear switches for instant activation.
- Modular switch configuration to meet the needs of the users preference.
- Toughened ultra-clear glass lens with an anti-reflective coating.
- Limited Lifetime Guarantee from Fenix Lighting USA.
Package Contents:
- Fenix Lighting GL19R V2.0 Lithium Ion 1200 Lumens Flashlight
- ARB-L18-1100 battery
- USB Type-C charging cable
- Picatinny rail plate
- Spare switch
- Extended switch
- Spare USB anti-dust cover
- Allen wrench
- Spare O-ring