Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam
The Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 54% Off!![]()
Purchase your new Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 22 in |
| Width: | 13.81 in |
| Depth/Thickness: | 9 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 19.75 in |
| Internal Width: | 11 in |
| Internal Depth/Thickness: | 7.6 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Complies with TSA requirements
- Solid roller wheels for easy transport
- Extendable handles
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam