Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 18.5 in
- Width:
- 14.06 in
- Depth/Thickness:
- 6.93 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR12HC-SA00037
MPN: SA00037
UPC: 810079680054
Product Info for Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam
The Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 46% Off!![]()
Purchase your new Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 18.5 in |
| Width: | 14.06 in |
| Depth/Thickness: | 6.93 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 16.75 in |
| Internal Width: | 11.18 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable hasps
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Standard 18.5in Waterproof Protective Equipment Hard Case w/Foam