Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam
The Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 48% Off!![]()
Purchase your new Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 16 in |
| Width: | 13 in |
| Depth/Thickness: | 6.87 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 14.62 in |
| Internal Width: | 10.18 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable hasps
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Standard 16in Waterproof Protective Gear/Gun Case w/Foam