Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam
The Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 49% Off!![]()
Purchase your new Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 10.62 in |
| Width: | 9.68 in |
| Depth/Thickness: | 4.87 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 9.25 in |
| Internal Width: | 7.12 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4.12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Small 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam