Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam
The Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 52% Off!![]()
Purchase your new Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 19.78 in |
| Width: | 15.77 in |
| Depth/Thickness: | 7.41 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 18.06 in |
| Internal Width: | 12.89 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6.72 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Medium |
Features of Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Medium 20in Waterproof Gear/Gun Hard Case w/Foam