Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 28.84 in
- Width:
- 16.92 in
- Depth/Thickness:
- 7.08 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR15HC-SA00040
MPN: SA00040
UPC: 810079684182
Product Info for Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam
The Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 46% Off!![]()
Purchase your new Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 28.84 in |
| Width: | 16.92 in |
| Depth/Thickness: | 7.08 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 25.47 in |
| Internal Width: | 13.77 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4.72 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Large |
Features of Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Lockable fittings
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Large 28.84in Waterproof Wide Protective Equipment Hard Case w/Foam