Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 22.06 in
- Width:
- 17.93 in
- Depth/Thickness:
- 10.43 in
- Interior:
- Foam
- Condition:
- New
Code: 3YE-GB-EYL210-SA00005
MPN: SA00005
UPC: 850013177110
Product Info for Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam
The Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 48% Off!![]()
Purchase your new Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Elyar protective rifle case is designed to be convenient and customizable. Tough exterior creates protection from impact along with a strong seal to keep the box water resistant. On the front is an air pressure equalizer knob to compensate for changes in pressure if traveling. Foam allows for safe storage. Clamps on the front to close the box and a fold out handle for easy carrying. Uniform grooves to create stacks if needed. Easy to stow size of 22.06in. Outer: 22.06in x 17.93in x 10.43in Inner: 20.37in x 15.43in x 9in Water resistant Shock resistant Pressure equalization valve Multiple layers of pluck and pull foam Black Stackable Lockable fittings 18.5 lbs
Specifications for Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 22.06 in |
| Width: | 17.93 in |
| Depth/Thickness: | 10.43 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 20.37 in |
| Internal Width: | 15.43 in |
| Internal Depth/Thickness: | 9 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 18.5 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Large |
Features of Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Roller wheels and extendable handle
- Lockable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Large 22.06in Waterproof Roller Gear Hard Case w/Foam