Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 53.03 in
- Width:
- 16.02 in
- Depth/Thickness:
- 9.22 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR20HC-SA00069
MPN: SA00069
UPC: 810079688012
Product Info for Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
The Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 48% Off!![]()
Purchase your new Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 53.03 in |
| Width: | 16.02 in |
| Depth/Thickness: | 9.22 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 50.59 in |
| Internal Width: | 13.66 in |
| Internal Depth/Thickness: | 8.35 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Padlock adaptable fittings
- Automatic purge valve
- Solid roller wheels for easy transport
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large Deep 53in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam